Marcowe harce w maluszkach

Marzec rozpoczęliśmy tematem „Domowi ulubieńcy”. Podczas realizacji tego tematu dzieci nie miały okazji bezpośrednio zetknąć się ze zwierzętami, toteż zorganizowaliśmy pokaz zwierząt domowych za pośrednictwem Internetu.  Dzieci opowiadały o swoich domowych zwierzątkach – prezentując fotografię domowego pupila, wykonały pracę plastyczną – „Kotek lub piesek” – wyczarowując ulubieńcowi łatki  przy pomocy farby i patyczka kosmetycznego.  Ukoronowaniem zajęć o „domowych ulubieńcach” było wspólne zbudowanie lecznicy dla zwierząt z klocków Lego Duplo Codding Expres. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci było zapoznanie z programowaniem robota edukacyjnego (ozobota) przebranego za „kota” i konstruowanie z gotowych elementów tras po których poruszał się robocik.              

Podczas realizacji tematu „W marcu jak w garncu”, dzieci zapoznały się z symbolami graficznymi przedstawiającymi zjawiska pogodowe charakterystyczne dla miesiąca marca(deszcz, śnieg, wiatr, słońce, deszcz ze śniegiem) . Z wykorzystaniem tych symboli „gotowały” zupę marcową – wrzucając je do garnka i wyjaśniały znaczenie przysłowia ” w marcu, jak w garncu”. Podczas zabaw rytmicznych z wykorzystaniem kolorowych wstążek improwizowały na temat marcowej pogody. Układały dwuelementowe i trzyelementowe sekwencje z obrazków przedstawiających zjawiska pogodowe, a następnie odtwarzały te układy za pomocą instrumentów perkusyjnych.  Zamieniły się w małych ogrodników – założyły „zielony kącik w sali” – wysiewając rzeżuchę na watę i wysadzając cebulę do ziemi. Gdy rzeżuszka wyrosła, z apetytem spożywały ją z kanapeczkami.  Doskonaliły sprawność manualną małych rączek podczas zabawy dydaktycznej „Wieszamy ubranka” – przypinając za pomocą klamerek do bielizny „pranie” do sznurka. Wykonały pracę plastyczną pt. „Wiosenne kalosze” – składając w całość pocięty kontur kalosza i naklejając go na kartkę papieru.

W trzecim tygodniu marca zgłębiały tajniki „kosmosu”. Zajęcia o kosmosie rozpoczęły od lepienia z masy solnej księżyca i wysłuchania opowiadania J. Papuzińskiej pt. „Jak mama zreperowała księżyc”. Oglądały film edukacyjny pt. „Wyprawa w kosmos” zdobywając wiedzę na temat planet układu słonecznego. Doskonaliły swoją sprawność ruchową ćwicząc jak prawdziwi kosmonauci – przejście przez tunel, próby utrzymania równowagi na dysku gimnastycznym. Natomiast z mozaiki geometrycznej układały „pojazdy kosmiczne”, którymi chciały by wyruszyć w podróż kosmiczną.

W ostatnim tygodniu podczas realizacji tematu „Witaj wiosno” poznały zwyczaj żegnania zimy i witania wiosny.           W pierwszym dniu Wiosny – 21 marca – brały udział w konkursie recytatorskim „Wiosna, ach to, ty”  wspólnie z grupą II.  Z naszej grupy w konkursie wzięli udział: Marcelinka, Lidzia, Tymon i Maja – godnie reprezentując naszą grupę i pięknie recytując wierszyki o Wiośnie.

Przedszkolaki poznały nazwy i wygląd pierwszych kwiatów wiosennych (krokus, przebiśnieg, pierwiosnek), wykonały pracę plastyczną – przepiękne przebiśniegi z płatków kosmetycznych. Poznały również wygląd i nazwy ptaków zwiastujących wiosnę (bocian,  jaskółka, skowronek) – powracających do Polski z ciepłych krajów. W zabawach ruchowych „zamieniały” się w ptaszki : jaskółki, bociany, wróbelki, skowronki, a w zabawach słuchowych rozpoznawały  i naśladowały głosy ptaków.  Podczas zabaw matematycznych doskonaliły umiejętność przeliczania elementów zbioru we własnym zakresie ze wskazywaniem kolejnego obiektu .

 

Systematycznie, w każdy piątek, maluszki aktywnie uczestniczą w zabawach logopedycznych prowadzonych przez panią Justynkę – przedszkolnego logopedę.

 

Aktywnie i codziennie (jeśli pogoda na to pozwoli) maluszki bawią się na placu zabaw w ogrodzie przedszkolnym.