Marzec spędziliśmy bardzo aktywnie. Miesiąc rozpoczęliśmy od tematu „Dawniej i dziś”, gdzie rozbudzaliśmy swoje zainteresowania wynalazkami. Dzieci zastanawiały się jak radzili sobie ludzie, czym oświetlali pomieszczenia, jak żyli bez telefonu, jak przemieszczali się bez samochodów. A co, jakby zniknęły wszystkie kredki na ziemi? ? Czarno-białe węglowe rysunki też wyglądają pięknie. Badaliśmy właściwości węgla, porównywaliśmy węgiel drzewny i kamienny. Na pewno zostają po nim czarne ręce ?
Wspólnie udaliśmy się do kina Helios na film Sing 2. W kinie nudno nie było. Zabawne postacie i mnóstwo ciekawych zdarzeń sprawiły, że z kina wyszliśmy uśmiechnięci.
W środę 2 marca świętowaliśmy Dzień Staroci, a w naszej sali pojawiła się stara waga szalkowa. Porównywaliśmy wagę różnych przedmiotów oraz analizowaliśmy zachowanie wagi, gdy jeden z przedmiotów był cięższy/lżejszy.
Rozwijaliśmy również swoją wyobraźnię tworząc geometryczne roboty. Używaliśmy jedynie kół, trójkątów, kwadratów i prostokątów. Każdy nadał imię swojemu robotowi przedstawił jego super moce ?
W drugim tygodniu skupiliśmy się na naszym zdrowiu i higienie. Wypowiadaliśmy się na temat tego, co służy, a co nie naszemu zdrowiu. Rozpoznawaliśmy, nazywaliśmy i klasyfikowaliśmy produkty żywnościowe oraz przedmioty codziennego użytku wykorzystywane do utrzymywania higieny ciała.
Dbamy o to co jemy i staramy się próbować wszystkich warzyw i owoców. Nasz kącik zimowy zamienił się, za naszą sprawą oczywiście, w wiosenny kącik. Posialiśmy sałatę, pomidory oraz pomidorki koktajlowe.
Ubrani w fartuszki pierwszy raz robiliśmy wspólnie chlebek bananowy. Poznaliśmy składniki i proporcje potrzebne do wyrobienia ciasta. Nasze kochane Panie Kucharki przypilnowały żeby wyrósł, a nam pozostało poczekać. Ale było warto!
Trzeci tydzień spędziliśmy bardzo wiosennie. Rozmawialiśmy o marcowej pogodzie i wyjaśnialiśmy powiedzenie „W marcu jak w garncu”. Wiosenne krajobrazy zagościły już na naszych kartkach, ale nie na takich zwykłych, tylko posypanych solą ? Sialiśmy rzeżuchę i owies, wzbogacając nasz wiosenny kącik.
Z wykorzystaniem klocków Lego®Education tworzyliśmy wiosenne symetrie. Na początku poznaliśmy zjawisko odbicia i symetrii. Przyglądaliśmy się sobie i różnym przedmiotom w lusterkach. Zjawisko symetrii ujrzeliśmy wykorzystując figury geometryczne płaskie ? A takie piękne wiosenne obrazy powstały na naszym dywanie ?
W ramach Projektu „Oto Hałabała, zna go Polska cała” udaliśmy się do parku w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny ?
Czwarty tydzień rozpoczęliśmy od powitania kalendarzowej wiosny! Kolorowo ubrani, ze śpiewem i uśmiechami poszukiwaliśmy w parku gaików.
Uczestniczyliśmy w warsztatach „Zwiastuny wiosny” w Muzeum Przyrody. Poznaliśmy nazwy roślin które budzą się jako pierwsze oraz czym jest wiosna w życiu zwierząt.
Tradycyjnie o tej porze roku pojawiły się „wiosenne porządki”. A z klocków Lego®Education konstruowaliśmy wiosenne kwiaty.
Wiosenne kodowanie razem z naszym Krasnalem na macie EduSense nie sprawia nam najmniejszych problemów.
Ostatni tydzień marca poświęciliśmy na realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” czyli tydzień największych polskich miast. Za cel obraliśmy wiślany szlak. Codziennie odkrywaliśmy jedno miasto: Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk. Dzięki naszym Rodzicom, dzieci mogły obejrzeć zdjęcia rówieśników z wakacji, przyjrzeć się zabytkom i symbolom poszczególnych miast. Dzieci zaznaczały na konturze Polski miasta, wykonywały eksperyment tworząc własny wiślany szlak, poznały legendę „o smoku wawelskim”, legendę warszawską „Złota Kaczka” i „Bazyliszek”, legendę „Toruńskie Katarzynki”. Poznaliśmy sylwetkę Mikołaja Kopernika i udaliśmy się do Olsztyńskiego Planetarium na seans „Ziemia, księżyc i słońce”.
Nie obyło się bez żartów 1 kwietnia!